נהיגה בשכרות

אחוז ניכר מהתאונות בישראל נגרמות כתוצאה מחוסר תשומת לב או הירדמות הנהג בשעה שנהג ברכבו במצב של שכרות. מסיבה זו, נחקק החוק האוסר נהיגה בשכרות, ואכיפתו מתבצעת בהתאם לקריטריונים הקבועים בו, אשר עיקרם במדידת אחוז האלכוהול אשר נמצא בדמו של הנהג בשעת הבדיקה, בשעת הנהיגה. חוק נהיגה בשכרות אינו מתייחס לנהיגה תחת השפעת אלכוהול בלבד, שכן נהיגה תחת השפעה של חומרים מערפילי דעת אחרים מסוכנת גם היא, אלא שבדיקת נהיגה תחת השפעה סמים מורכבת יותר מאשר בדיקת אלכוהול. נתמקד אפוא, בהליך האכיפה .והענישה בגין נהיגה בשכרות תחת השפעת אלכוהול

נהיגה בשכרות – הליך האכיפה
אכיפת חוק נהיגה בשכרות מתבצעת על ידי שוטרי התנועה, בעת בדיקה שגרתית של נהג אשר נחשד בביצוע העבירה. האמצעי היעיל ביותר העומד לרשות השוטרים לבדיקת החשוד בעבירת נהיגה השכרות הוא מכשיר הינשוף, אשר מסוגל לבחון את כמות האלכוהול המרוכז באוויר נשוף. הבדיקה מתבצעת על ידי נשיפת אוויר אל המכשיר בתכולה של ליטר אוויר אחד, כאשר החוק מתיר ריכוז אלכוהול באוויר אשר אינו עולה על 265 מיקרוגרם. עם זאת, תפעול מכשיר הינשוף דורש מקצועיות רבה, ועמידה בתנאים מסוימים וקפדניים ביותר, עובדה המקלה על עורכי הדין המבקשים לפסול את מהימנות הבדיקה. תנאים אלו כוללים כיול נכון של המכשיר, תפעול מכשיר הינשוף על פי ההנחיות המדויקות, החלפת פיית המכשיר ועוד. במידה ואחד מתנאים אלו לא התקיים, ניתן לפסול את תוצאות בדיקת המכשיר.

נהיגה בשכרות – הענישה
ככלל, אדם אשר נתפס נוהג במצב של שכרות, ונבדק באמצעות מכשיר הינשוף, רישיונו ייפסל מנהלית לתקופה של שלושים יום, ולאחר מכן יזומן למשפט. שופטי בית המשפט לענייני תעבורה המודעים היטב לסכנות הנובעות מנהיגה במצבי שכרות, מחמירים עם הנהגים הנתפסים, בהתאם לסעיף 39א לפקודת התעבורה, יש חובת פסילה של שנתיים לפחות, ובמידה ומבצע העבירה נתפס בפעם השנייה, יפסל רישיונו לתקופה של ארבע שנים. בסעיף 62(3) של הפקודה, נקבע כי ניתן להטיל עונש מאסר על נהג אשר ביצע עבירת נהיגה בשכרות, יחד עם זאת ובהתאם למקרה, יוכל השופט לפסוק מאסר על תנאי, ולשלב קנס כספי גבוה כהתרעה למניעת הישנות המקרה.

תשאירו פרטים ואנו נחזור אליכם

התקשרו אלינו למספר 03-7314838 או מלאו את הטופס.