נהיגה בידי בלתי מורשה

נהיגה בידי בלתי מורשה

לא פעם אנחנו שומעים בכלי התקשורת על תאונות דרכים בהם היה מעורב אדם ללא רישיון נהיגה והמשפט "תפסו אותי ללא רישיון" נשמע שכיח יותר ויותר. לרוב, מדובר בבני נוער צעירים אשר עדיין לא הוציאו רישיון נהיגה, אך לא פעם, הנהג הינו בגיר אשר נוהג בכלי רכב שונה מהמוגדר ברישיון.

"תפסו אותי בלי רישיון"- מה זה אומר?

נהיגה בידי בלתי מורשה, שהינה בעצם נהיגה ללא רישיון, הינה בין העבירות החמורות בפקודת התעבורה, ישנם מספר מצבים הכלולים בהגדרה זו:

  • נהיגה בידי אדם שמעולם לא החזיק ברישיון נהיגה
  • בעל רישיון שנהג בכלי רכב אחר מזה המוגדר ברישיון (למשל, נהג רישיון B שנוהג על משאית)


"מהו העונש שיוטל עליי אם תפסו אותי נוהג בלי רישיון?"

בהתאם לפקודת התעבורה אדם שנוהג ללא רישיון צפוי לעונשים:

פסילת רישיון נהיגה לתקופה ממושכת אשר תחל עם הוצאת הרישיון

  • מאסר על תנאי
  • פסילה על תנאי
  • קנס כספי


הענישה חלה גם על בעל הרכב שהתיר לאדם לנהוג בו ללא רישיון. בעל הרכב צפוי לפסילת רישיון, קנס ואף מאסר על תנאי, אלא אם כן הוא הוכיח בצורה חד משמעית כי עשה כל שנדרש בכדי שהלה לא ינהג ברכב ללא רישיון או אם הרכב נלקח ללא ידעתו והסכמתו של בעל הרכב.

מה ניתן לעשות?

חומרת המעשה אינה מאפשרת לבית המשפט לחוס על עובר העבירה, ועל כן הוא צפוי לעונש, כאמור. יחד עם זאת, ישנם הרקבה מקרים בהם פגמים בחומר הראיות של משטרה עלולים להביא להפחתה משמעותית של העונש שהוטל על הנהג בסופו של יום ואף לזיכוי מביצוע העבירה. זאת ועוד, ישנן נסיבות מקלות, המשפיעות על חומרת העונש: האם מדובר בעבירה חוזרת? האם מדובר במצב בו תוקף הרישיון פג או שמא כלל לא היה רישיון? מהו משך פקיעת הרישיון? מהי הכשרתו של הנהג? האם נגרם סיכון עקב נהיגתו? וכך הלאה.

במצב של נהיגה בידי בלתי מורשה, תפקידו של עורך הדין הוא להפחית מחורת העונש שיוטל על הנהג בסופו של יום. כמו כן, עורך דין תעבורה עשוי לסייע מאוד כאשר בעל הרכב מואשם בהתרת הנהיגה.