פסילה מנהלית

נתפסת נוהג בפסילה?
אם נתפסת בנהיגה בזמן פסילה - אתה חייב עו"ד תעבורה לייעוץ צמוד על מנת לא לקבל את מלוא חומרת העונש
לייעוץ משפטי ראשוני חייג - 03-7314838, למקרי חירום - 0547721170

מהי פסילה מנהלית?

פסילה מנהלית היא צו איסור נהיגה על מי שביצע עבירת תעבורה, לתקופה הקבועה בחוק, ביחס ישר לחומרת העבירה שביצע.

 

מה ההבדל בין פסילה מנהלית לבין פסילה של בית משפט?


פסילה מנהלית ניתנת ע"י קצין משטרה בדרגת פקח ומעלה (אך גם ע"י שוטר השולח לשימוע בפני קצין) ומסורה לשיקול דעתו, מבלי יכולת הנהג שנתפס להתגונן כראוי, היות ומדובר בהליך מהיר, בו לרוב הנהג אינו מיוצג ע"י עו"ד, ואינו חשוף לראיות.

פסילה של בית המשפט לעומת זאת, נובעת מהליך משפטי בו הנהג מעורב וכמובן, שניתן להסתייע בעורך דין ולהעלות את טענות ההגנה כנגד הפסילה.

 

באילו נסיבות יכול קצין משטרה לפסול פסילה מנהלית? ולאיזו תקופה?

 

פסילה מנהלית בת 30 יום, תוטל על נהג שביצע עבירות תעבורה הנחשבות לקלות יחסית, בהן לא נגרם נזק גוף לאיש או נזק לרכוש. למשל: אי מתן זכות קדימה, נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים או סמים, נהיגה ברכב לא תקין, עקיפה בדרך לא פנויה, נהיגה במהירות מופרזת, אי מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חצייה, נסיעה במחסום רכבת בעת עלייתו או ירידתו ועוד.

 

פסילה מנהלית בת 60 יום, תוטל על נהג אשר היה מעורב בתאונת דרכים, ובלבד שתאונה זו לא גרמה לאבדות בנפש, אלא "רק" לפצועים או לנזק ברכוש.

יש לציין, כי בשתי הפסילות הנ"ל נקט המחוקק בתיבה "רשאי", ובכך נתן שיקול דעת לקצין המשטרה לפסול את רישיון הנהיגה גם לתקופה קצרה יותר.

 

פסילה מנהלית בת 90 יום, תוטל על נהג שהיה מעורב בתאונת דרכים קטלנית, אשר גרמה לאבדות בנפש. בשונה מהעבירות לעיל, כאן המחוקק נוקט לשון ציווי ומורה לקצין המשטרה, ללא שיקול דעת, לפסול רישיונו של נהג למשך 90 ימים, בנסיבות בהן נהרג אדם בעקבות התאונה, ויש יסוד סביר להניח שיוגש כתב אישום.

כאמור: גם שוטר 'רגיל' מוסמך ליטול רישיונו של נהג ולהחליפו באישור תנועה מוגבל בזמן, ולזמן את הנהג לשימוע בתחנת המשטרה, שיערך בתוך שלושה ימים מעת האירוע בפני קצין אשר במהלכו יוצגו הראיות נגדו ובתגובה, רשאי הנהג לטיעוני הגנה. בנסיבות בהן הוזמן נהג לשימוע, אך בחר שלא להתייצב, מוסמך קצין משטרה לפסול את רישיונו בפסילה מנהלית אוטומטית.

 

כיצד ניתן לבטל פסילה מנהלית?

על מנת לבטל את צו פסילה מנהלית, על הנהג לפנות לבית המשפט לתעבורה ב"בקשה לביטול פסילה מנהלית" (או קיצור אורכה), תוך צירוף של העתק הפסילה והעתק הדו"ח.

במסגרת הבקשה, על הנהג לפרוס את טיעוניו וגרסתו לחשדות נגדו, נסיבות מקלות וסיבות נוספות המצביעות על כך שהפסילה המנהלית אינה מוצדקת.

 

הערה חשובה לסיום: חשוב לציין בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לנהג שנתפס נוהג בזמן פסילה מנהלית.

עוד יש לציין, כי במידה ונהג שרישיונו נפסל בפסילה מנהלית, נוהג בתקופה זו, הוא למעשה נוהג ללא פוליסת ביטוח תקפה, על כל המשמעויות הנלוות לכך (לדוגמה: תאונה). לחצו למידע נוסף על תאונות דרכים והפרטים החשובים שיש לדעת.