הינשוף

נתפסת בנהיגה בשכרות?  דע את זכויותיך!
לייעוץ משפטי ראשוני חייג - 03-7314838, למקרי חירום -0547721170

נהיגה בשכרות היא מצב בו נהג נמצא תחת השפעת אלכוהול, אשר נמצא בגופו ברמה המשפיעה על תגובותיו ואופן הנהיגה שלו. המדובר בעבירה הנושאת בצידה עונשים, דבר  אשר פעמים רבות מחייב סיוע של עורך דין תעבורה. סעיף 39א לפקודת התעבורה קובע כי  נהג שנמצא נוהג בשכרות רישיונו יישלל במקום פסילה מנהלית למשך 30 יום, ובמקרים בהם מדובר בנהיגה בשכרות שהובילה לתאונה רשיונו יפסל מנהלית למשך 60/90 יום.

 

מהו הישנוף?

מכשיר הנשיפה האלקטרוני המכונה "ינשוף", הוא למעשה מכשיר אשר ביכולתו לבדוק בצורה פשוטה ומהירה את רמת האלכוהול הנמצאת בגופו של הנבדק. המכשיר משמש כיום את משטרת ישראל לזיהוי מקרים של נהיגה בשכרות והבדיקה נמצאה קבילה בבית המשפט. במכשיר הינשוף מצויים שני גלאים מיוחדים: גלאי כימי וגלאי אופטי דרכם עובר האוויר ותפקידם לזהות את רמת האלכוהול בגופו של הנבדק. על מנת לבצע את הבדיקה כראוי יש לבצע למכונת הנשיפה כיול בכל 24 שעות, ולערוך את הבדיקה במקום נטול אדי אלכוהול שיש ביכולתם להשפיע על תוצאות הבדיקה ואמינותה. כמו כן על השוטר המבצע את הבדיקה להחליף את הפייה לפני כל בדיקה.

 

 

מהי בדיקת ינשוף?

בדיקת השכרות היא בדיקה פשוטה וקצרה המתבצעת על ידי 2 נשיפות לתוך פיית הינשוף בהפרשים של כדקה. על הנבדק להימנע במהלך רבע שעה משתייה, אכילה, הקאה ועישון סיגריות. הינשוף עורר במרוצת השנים התנגדויות רבות מצד נהגים, נהגים שהואשמו בנהיגה בשכרות,  ועו"ד תעבורה בטענה כי תוצאות המכשיר אינן מדויקות. על אף ההתנגדויות נקבע כי תוצאות המכשיר לבדיקת שכרות בקרב נהגים היא קבילה בבית המשפט, ועשויה לשמש כראיה על פי סעיפים 62(3) ו- 64(ב) לפקודת התעבורה, ואף יכולה לגרום הרשעה בגין נהיגה בשכרות.

 

 

זכויות ונהלים הקשורים בבדיקה לזיהוי אלכוהול

מקורה של בדיקת הינשוף בדיני התעבורה,  המאפשרים לשוטר לדרוש מכל נהג לבצע את הבדיקה מבלי שחלה עליו חובה לנמק את בקשתו או לבסס אותה על חשד כלשהו. ניתן למצוא כי לרוב בדיקת הנשיפה לזיהוי אלכוהול מתבצעת בקרב נהגים אשר נראה כי הם עלולים להימצא במצב של נהיגה בשכרות, ובמקרים רבים במקרים של חשש מנהיגה בשכרות בקרב בני נוער. כמו כן בדיקות רבות מבוצעות לנהגים אשר היו מעורבים בתאונות דרכים כדי לבדוק האם נהגו בשכרות. במקרים בהם שוטר מבקש לערוך בדיקת נשיפה אך אין ברשותו ינשוף, הוא רשאי לעכב את הנבדק עד שיובא לידיו מכשיר בדיקה.  לנבדק עומדת זכות לבקש להיוועץ עם עורך דין אך הדבר אינו יכול לעכב את ביצוע הבדיקה היות ויש חשיבות למועד ביצועה.  שוטר המבקש לערוך בדיקת ינשוף אינו יכול להכריח את הנבדק לבצעה, שהרי עומדת לו הזכות לסרב לבצעה. אולם חשוב להדגיש כי סירוב לביצוע הבדיקה עשוי לשמש כנגד הסרבן, ועל השוטר חלה החובה להסביר את מהות הסירוב בפניו. מומלץ במקרים אלה להיוועץ עם עורכי דין לתעבורה לצורך בירור ליקויים באופן עריכת הבדיקה אשר יש בהם כדי לפגוע בראיות המשטרה.